Odkryj blog Matplast

Nawiewniki – rodzaje, zastosowania oraz wady i zalety

Cyrkulacja powietrza oraz wentylacja na umiarkowanym poziomie jest istotna w celu zapewnienia komfortowych warunków w domu, mieszkaniu, przestrzeni biurowej czy użytkowej. Odpowiednią wymianę powietrza, bez zbędnych wydatków energii cieplnej, zapewniają nawiewniki, które nie tylko dbają o polepszenie jakości powietrza, ale również minimalizują ryzyko powstawania pleśni i grzybów.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników. Jednym z nich są nawiewniki montowane na powierzchni okna i umożliwiające wymianę powietrza z zewnątrz, bez utraty ciepła z wewnątrz. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, aby dopasować je do potrzeb pomieszczeń. Kolejnym rodzajem są nawiewniki dachowe, które montowane są na dachu i umożliwiają wentylację przestrzeni poprzez wymianę powietrza z zewnątrz. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w halach i magazynach. Ostatnim typem nawiewnika są nawiewniki mechaniczne, które wymuszają cyrkulację powietrza poprzez zastosowanie mechanizmu wentylatora. Często wykorzystywane są w budynkach, gdzie odpowiednia jakość powietrza i jego stała cyrkulacja jest niezbędna – np. w laboratoriach oraz szpitalach.

Rozwiązanie z użyciem nawiewników posiada szereg zalet. Jedną z nich jest stała wymiana powietrza, która zapobiega nagromadzeniu się szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Nawiewniki wpływają również na oszczędność energii, umożliwiając wentylację bez strat ciepła. Stała cyrkulacja powietrza pomaga również minimalizować ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Pamiętajmy, że pleśń i grzyby mają niezwykle negatywny wpływ na ludzki organizm – powodując m.in. bóle głowy, bóle brzucha i ciągłe uczucie zmęczenia.

Jak każde rozwiązanie jednak, również nawiewniki posiadają swoje wady. Do jednej z nich zaliczamy wysokie koszta zakupu oraz drogą i skomplikowaną instalację tych urządzeń. Ponadto, niektóre rodzaje nawiewników (m.in. nawiewniki mechaniczne) mogą generować hałas, co może wpływać na dyskomfort mieszkańców budynku i użytkowników lokalu.

Nawiewniki zatem to ważne urządzenia, które pomagają zapewnić odpowiednią jakość powietrza poprzez stałą jego cyrkulację bez zbędnych wydatków ciepła z pomieszczeń. Trzeba mieć jednak świadomość, że ich montaż może wiązać się z wysokimi kosztami, dlatego istotne jest dokładne przemyślenie czy w danym lokalu zastosowanie nawiewników będzie opłacalne i skuteczne.

Inne wpisy

Porady dotyczące montażu i konserwacji

Montaż i konserwacji stolarki okienno-drzwiowej

Montaż i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej wydajności i funkcjonalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje okna i drzwi w doskonałym stanie przez wiele, wiele lat.

Czytaj więcej »

Moskitiery – przygotuj się do lata

Wyobraź sobie słoneczny, piękny dzień. Pijesz kawę w swojej kuchni, drzwi na taras są otwarte na oścież, do środka wpadają przyjemne promienie słońca i świeże powietrze. Aż nagle słyszysz przy uchu nieprzyjemny, charakterystyczny dźwięk owadzich skrzydeł, które odbierają Ci spokój i komfort. W Matplast jednak mamy na to rozwiązanie – dowiedz się więcej o moskitierach, które pozwolą Ci cieszyć się urokami letnich dni bez uporczywych owadów i insektów we wnętrzu domu.

Czytaj więcej »
Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »