Logo Matplast

Odkryj blog Matplast

Nawiewniki – rodzaje, zastosowania oraz wady i zalety

Cyrkulacja powietrza oraz wentylacja na umiarkowanym poziomie jest istotna w celu zapewnienia komfortowych warunków w domu, mieszkaniu, przestrzeni biurowej czy użytkowej. Odpowiednią wymianę powietrza, bez zbędnych wydatków energii cieplnej, zapewniają nawiewniki, które nie tylko dbają o polepszenie jakości powietrza, ale również minimalizują ryzyko powstawania pleśni i grzybów.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników. Jednym z nich są nawiewniki montowane na powierzchni okna i umożliwiające wymianę powietrza z zewnątrz, bez utraty ciepła z wewnątrz. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, aby dopasować je do potrzeb pomieszczeń. Kolejnym rodzajem są nawiewniki dachowe, które montowane są na dachu i umożliwiają wentylację przestrzeni poprzez wymianę powietrza z zewnątrz. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w halach i magazynach. Ostatnim typem nawiewnika są nawiewniki mechaniczne, które wymuszają cyrkulację powietrza poprzez zastosowanie mechanizmu wentylatora. Często wykorzystywane są w budynkach, gdzie odpowiednia jakość powietrza i jego stała cyrkulacja jest niezbędna – np. w laboratoriach oraz szpitalach.

Rozwiązanie z użyciem nawiewników posiada szereg zalet. Jedną z nich jest stała wymiana powietrza, która zapobiega nagromadzeniu się szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Nawiewniki wpływają również na oszczędność energii, umożliwiając wentylację bez strat ciepła. Stała cyrkulacja powietrza pomaga również minimalizować ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Pamiętajmy, że pleśń i grzyby mają niezwykle negatywny wpływ na ludzki organizm – powodując m.in. bóle głowy, bóle brzucha i ciągłe uczucie zmęczenia.

Jak każde rozwiązanie jednak, również nawiewniki posiadają swoje wady. Do jednej z nich zaliczamy wysokie koszta zakupu oraz drogą i skomplikowaną instalację tych urządzeń. Ponadto, niektóre rodzaje nawiewników (m.in. nawiewniki mechaniczne) mogą generować hałas, co może wpływać na dyskomfort mieszkańców budynku i użytkowników lokalu.

Nawiewniki zatem to ważne urządzenia, które pomagają zapewnić odpowiednią jakość powietrza poprzez stałą jego cyrkulację bez zbędnych wydatków ciepła z pomieszczeń. Trzeba mieć jednak świadomość, że ich montaż może wiązać się z wysokimi kosztami, dlatego istotne jest dokładne przemyślenie czy w danym lokalu zastosowanie nawiewników będzie opłacalne i skuteczne.

Inne wpisy

Okna aluminiowe w domu

Dom w nowym wymiarze z oknami aluminiowymi

Energooszczędną, komfortową i bezpieczną przestrzeń mieszkalną w dużej mierze definiują okna, które pozwalają doświetlić pomieszczenie, zapewniają cyrkulację powietrza i przejrzysty widok na świat zewnętrzny. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich materiałów okiennych i rodzaj stolarki otworowej, która zapewni połączenie elementów estetycznych z funkcjonalnością i energooszczędnością, która jest niezwykle ważna w kontekście inwestycji na lata.

Czytaj więcej »

Zacieranie granicy pomiędzy naturą a wnętrzem – system drzwi przesuwnych

Jednym z głównych motywów przewodnich nowoczesnego budownictwa jest przestronność oraz ponadczasowy minimalizm. Współczesne budynki charakteryzują się dużymi, otwartymi przestrzeniami oraz wielkoformatowymi przeszkleniami, które zapewniają swobodę i zacierają granicę pomiędzy wnętrzem, a światem zewnętrznym. W uzyskaniu nowoczesnego i przestronnego efektu pomaga zastosowanie drzwi przesuwnych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również stanowią prawdziwe okno na świat natury – umożliwiając obserwowanie bez barier własnego ogrodu.

Czytaj więcej »

Zielone budownictwo jako optymalizacja bilansu energetycznego budynku

Współczesne budownictwo ma spełniać kilka ważnych cech. Nowoczesne budynki użytkowe mają być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również powinny być budowane w taki sposób, by zoptymalizować bilans energetyczny. Trend ten nazywamy “zielonym budownictwem”, które w ostatnich latach staje się niezwykle popularne. Celem takiego typu budownictwa jest zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej i zminimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko.

Czytaj więcej »