Odkryj blog Matplast

Z czego wykonane jest okno? Szczegółowa budowa i parametry, na które warto zwrócić uwagę.

Z czego wykonane jest okno
Wysokiej jakości, nowoczesna stolarka okienna, która spełnia wymogi termoizolacyjności, jest bezpieczna i estetyczna, to podstawa, gdy budujemy własny dom lub remontujemy mieszkanie. To niezwykle ważna inwestycja, dlatego warto poznać wszystkie szczegóły, przeanalizować ofertę i zdecydować się na najlepsze, dla nas, rozwiązanie.

Z jakiego materiału wykonane są okna Matplast?

Ponad 20-letnie doświadczenie pozwala nam zaoferować Klientom stolarkę okienną najwyższej jakości, która wykonana jest z najlepszej jakości materiałów. Przetestowaliśmy różne materiały i technologie, dlatego mamy pewność, że okna, które znajdują się w naszej ofercie będą odpowiednie nawet dla najbardziej wymagających osób. W Matplast znajdziesz okna wykonane z PVC oraz aluminium, ze względu na to, że materiały te prezentują najlepszy stosunek jakości do ceny oraz spełniają wymagania bezpieczeństwa, termoizolacyjności oraz akustyki.

Do atutów okien wykonanych z PVC zaliczamy bardzo wysoki współczynnik izolacyjności, który pozwala na optymalne zatrzymywanie ciepła w domu, wpływając tym bezpośrednio na przyjemną atmosferę we wnętrzu. Ponadto dzięki dobrej izolacji, użytkownicy okien PVC zauważą dbałość o domowy budżet i niższe wydatki na ogrzewanie domu. Kolejną zaletą okien z PVC jest fakt, że nie wymagają częstej konserwacji oraz są niezwykle łatwe w czyszczeniu i odporne na zarysowania. Są również ekologiczne i wysoce odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dbając tym samym o bezpieczeństwo i komfort domowników.

Okna aluminiowe natomiast wyróżniają się wyjątkowym, nowoczesnym designem, który umożliwia wykonanie wielkoformatowych przeszkleń. Charakteryzują się lekkością konstrukcji i wytrzymałością nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Okna aluminiowe spełniają również wysokie standardy energooszczędności i są niezwykle łatwe w konserwacji. W porównaniu do okien z PVC oferują większe możliwości estetyczne ze względu na możliwość wykonania ich w dowolnym kształcie, rozmiarze i kolorze.

Schuco Living

Odkryj nasze okna PVC

Ponzio PE78

Odkryj nasze okna Aluminiowe

Izolacja akustyczna

Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i estetyka to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne jest, aby stolarka okienna spełniała również wymagania izolacyjności akustycznej. Ważne jest to szczególnie w przypadku domów i mieszkań zlokalizowanych w bliskiej okolicy ruchliwych ulic. Odpowiednia stolarka okienna jest w stanie zapewnić błogi komfort domownikom, oddzielając ich od zgiełku świata zewnętrznego. Poziom izolacji akustycznej określa się współczynnikiem Rw, w którym wysoka wartość tego współczynnika, wskazuje na lepszą dźwiękoszczelność. Zgodnie z polskimi normami, hałas w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 60 decybeli w dzień oraz 50 decybeli w nocy. W mieszkaniu natomiast normy te powinny wyglądać następująco: 40 decybeli w dzień oraz 30 decybeli w nocy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że codzienne życie generuje nierzadko wyższe częstotliwości, które przekraczają wskazane normy. Dlatego też niezwykle istotny jest dobór nowoczesnej stolarki okiennej, która charakteryzuje się wysoką izolacją akustyczną, co pozwala na komfortowe i spokojne funkcjonowanie w przestrzeni domowej.

Izolacja okustyczna

Energooszczędność

Jeśli mieliśmy okazję przebywać w domu, w którym są nieszczelne okna, a za oknem wieje wiatr oraz panuje niska temperatura, dobrze wiemy, że nie ma to nic wspólnego z komfortem. Dlatego ważna jest dobra izolacja cieplna, która pozwoli na uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła Uw, który jest wyznacznikiem energooszczędności całego okna. W przypadku tego wskaźnika, kierujemy się zasadą: im niższy współczynnik Uw jest, tym lepsza jest izolacja cieplna, czyli mniej ciepła wydostaje się z wnętrza domu na zewnątrz, przez okno. Wedle aktualnych przepisów i norm prawnych, wartość Uw dla okien fasadowych nie powinna wynosić więcej niż 1,1 W/m²K. Natomiast dla okien dachowych współczynnik ten wynosi 1,3 W/m²K.

Energooszczędność

Ochrona przed niepożądanymi osobami

Bezpieczeństwo domowników to również niezwykle istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup nowej stolarki okiennej. Dlatego warto jest zainteresować się parametrami antywłamaniowymi okien, które ochronią wnętrze domu oraz domowników przed nieproszonymi gośćmi. W konstrukcji okien antywłamaniowych występują wzmocnione szyby, które zabezpieczone są specjalną folią, którą umieszcza się pomiędzy warstwami szkła. Sprawia to, że w przypadku próby stłuczenia szyby i dostania się do środka, kawałki szkła nie odpadają, a jedynie przyklejają się do folii, stanowiąc barierę przed dostaniem się złodzieja do środka domu. Oprócz specjalnych folii antywłamaniowych, w oknach o parametrach przeciwwłamaniowych, stosuje się również specjalne okucia antywyważeniowe klasy WK1 i WK2, które również zabezpieczają wnętrze domu przed wizytą osób niepożądanych.

Decydując się na wymianę stolarki okiennej na nową lub przeglądając oferty przed wybudowaniem domu, warto jest wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, o których wspomnieliśmy. Bezpieczna, zasobooszczędna, cicha i bezpieczna stolarka okienna to wybór na długie lata. Niech będzie to wybór przemyślany.

Inne wpisy

Porady dotyczące montażu i konserwacji

Montaż i konserwacji stolarki okienno-drzwiowej

Montaż i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej wydajności i funkcjonalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje okna i drzwi w doskonałym stanie przez wiele, wiele lat.

Czytaj więcej »

Moskitiery – przygotuj się do lata

Wyobraź sobie słoneczny, piękny dzień. Pijesz kawę w swojej kuchni, drzwi na taras są otwarte na oścież, do środka wpadają przyjemne promienie słońca i świeże powietrze. Aż nagle słyszysz przy uchu nieprzyjemny, charakterystyczny dźwięk owadzich skrzydeł, które odbierają Ci spokój i komfort. W Matplast jednak mamy na to rozwiązanie – dowiedz się więcej o moskitierach, które pozwolą Ci cieszyć się urokami letnich dni bez uporczywych owadów i insektów we wnętrzu domu.

Czytaj więcej »
Ekologia w Matplast

Jak Matplast przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Innowacyjne rozwiązania powstają z poszanowaniem dla naszej planety, nie wpływając negatywnie na jej przyspieszoną degradację. W Matplast wierzymy, że nowoczesna i świadoma marka powinna nie tylko spełniać oczekiwania Klientów, ale również łączyć innowacyjne rozwiązania z dbałością o środowisko naturalne.

Czytaj więcej »
Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »