Odkryj blog Matplast

Energooszczędna brama garażowa – współczynnik przenikania ciepła 

Decydując się na wybór bramy garażowej musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie związane z bezpieczeństwem i estetyką, ale również z izolacją termiczną, a dokładniej współczynnikiem przenikania ciepła U. Wskaźnik ten informuje w jakim stopniu energia cieplna (wyrażona w watach) przenika przez każdy metr kwadratowy bariery termicznej, gdy amplituda temperatur wewnątrz garażu i na zewnątrz, wynosi 1K. Im niższa jest wartość U – tym izolacja bramy garażowej jest lepsza, a straty cieplne zostają zmniejszone.

Przepisy budowlane dotyczące izolacyjności cieplnej bram garażowych

Przed przystąpieniem do wyboru i zakupu odpowiedniej bramy garażowej, należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi izolacyjności cieplnej. Wszystkie informacje zawarte są w bieżących przepisach budowlanych, które kładą nacisk na ekologiczne, zasobooszczędne rozwiązania, które obniżają koszty zużycia energii. Aktualnie, od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła dla bramy garażowej wynosi 1,3W/m². Jeśli współczynnik będzie wyższy, zgodnie z zapisami prawa budowlanego, pozwolenie na zamontowanie bramy garażowej może nie zostać wydane. 

Korzyści płynące ze szczelnej bramy garażowej o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła

Jednym z plusów wykonania szczelnej bramy garażowej, której współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,3W/m², jest kwestia energooszczędności. Przy odpowiednich materiałach i profesjonalnym montażu możemy zapomnieć o zbędnym wydatku ciepła, a co za tym idzie – zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ponieważ nie będzie konieczności dogrzewania przestrzeni garażu. Kolejną, równie istotną sprawą w przypadku wyboru szczelnej bramy garażowej, jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni wnętrza przed wilgocią oraz mrozem, pozbywając się ewentualnego problemu oszronionych szyb samochodowych w okresie zimowym oraz rozwoju grzybów lub pleśni we wnętrzu. Ostatecznie również odpowiednio dobrana brama garażowa sprawi, że w okresie letnim wnętrze garażu oraz samochód nie będą nadmiernie się nagrzewać, co pozwoli na mniejsze zużycie klimatyzacji samochodowej.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku doboru odpowiedniej bramy garażowej, należy zaufać doświadczonym specjalistom. Wybór materiału, z którego zostanie wykonana brama oraz obliczenie współczynnika przenikania ciepła, to połowa sukcesu. Za kolejną część odpowiada poprawny montaż. Jeśli konstrukcja bramy nie zostanie prawidłowo osadzona – niestety nie będziemy w stanie w 100% cieszyć się nowoczesnymi, energooszczędnymi rozwiązaniami. W Matplast wykonujemy bramy garażowe od wielu lat, dlatego dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem specjalistów, które pozwalają nam na zaproponowanie najlepszych rozwiązań oraz profesjonalny montaż. 

Inne wpisy

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »
Okna narożne

Okna narożne w budownictwie

Okna narożne to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tradycyjnych okien umieszczonych na płaskich ścianach, zapewniając unikalny wygląd i charakter wnętrzu oraz elewacji budynku.

Czytaj więcej »
Pęknięta szyba w oknie

Pęknięta szyba w oknie – co robić?

Praktyczny poradnik dla właścicieli domów i mieszkań
Pęknięcie szyby w oknie jest stresującym i niemiłym doświadczeniem, które może spotkać każdego właściciela domu lub mieszkania. Niezależnie od przyczyny wystąpienia uszkodzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby szybko i skutecznie zaradzić problemowi oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Czytaj więcej »

Drzwi zewnętrzne – kompendium wiedzy

Decydując się na budowę własnego domu, niezwykle ważny jest wybór drzwi zewnętrznych. Idealne rozwiązanie powinno łączyć w sobie dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie norm termoizolacyjnych oraz estetyczne dopasowanie się do elewacji budynku oraz stylu architektonicznego.

Czytaj więcej »