Odkryj blog Matplast

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna
Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Okna dwuszybowe

Okna dwuszybowe są najczęściej stosowanym rozwiązaniem na rynku. Składają się z dwóch szyb szklanych oddzielonych przestrzenią powietrzną lub gazem szlachetnym: argonem, kryptonem lub ksenonem. Zdecydowanym atutem okien dwuszybowych jest świetna przepuszczalność światła naturalnego, ze względu na mniejszą liczbę warstw szkła. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku okien o przeszkleniach wielkoformatowych. Okna dwuszybowe są również łatwo dostępne na rynku i tańsze od rozwiązań trzyszybowych. Do minusów tego rozwiązania zaliczamy niestety słabszą termoizolację oraz izolację akustyczną w porównaniu do okien trzyszybowych.

Wybierz linię okienną Matplast

Okna trzyszybowe

Okna trzyszybowe składają się z trzech warstw szkła oddzielonych dwiema przestrzeniami powietrznymi lub gazami szlachetnymi: argonem, kryptonem lub ksenonem. Dzięki dodatkowej warstwie szkła, i przestrzeniom powietrznym, okna trzyszybowe oferują lepszą izolację termiczną i akustyczną, w porównaniu do rozwiązań z dwiema szybami. Wpływa to bezpośrednio na energooszczędność i większy komfort mieszkańców. Ponadto trzecia warstwa szkła sprawia, że ten rodzaj okien jest zazwyczaj bardziej odporny na wibracje i uszkodzenia, niż tradycyjne, dwuszybowe rozwiązania. Ze względu na użycie dodatkowej warstwy szkła – okna te są droższe od standardowych rozwiązań. Biorąc pod uwagę również budowę takiego okna, przepuszczają one do wnętrza domu lub mieszkania, mniej naturalnego światła, co może okazać się problematyczne w przypadku pomieszczeń o mniejszej ekspozycji na światło słoneczne.

Warto pamiętać, że wybór pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi zależy od wielu czynników, do których zaliczamy m.in. położenie i lokalizację budynku, kwestie estetyczne, budżet oraz oczekiwania dotyczące komfortu termicznego i akustycznego. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z naszymi ekspertami Matplast, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Darmowa konsultacja

Darmowa
konsultacja

Nasi specjaliści mogą pomóc Ci w ustaleniu wszystkich kwestii i dobrać właściwy materiał oraz system dla stolarki okiennej i drzwiowej

Inne wpisy

Porady dotyczące montażu i konserwacji

Montaż i konserwacji stolarki okienno-drzwiowej

Montaż i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej wydajności i funkcjonalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje okna i drzwi w doskonałym stanie przez wiele, wiele lat.

Czytaj więcej »

Moskitiery – przygotuj się do lata

Wyobraź sobie słoneczny, piękny dzień. Pijesz kawę w swojej kuchni, drzwi na taras są otwarte na oścież, do środka wpadają przyjemne promienie słońca i świeże powietrze. Aż nagle słyszysz przy uchu nieprzyjemny, charakterystyczny dźwięk owadzich skrzydeł, które odbierają Ci spokój i komfort. W Matplast jednak mamy na to rozwiązanie – dowiedz się więcej o moskitierach, które pozwolą Ci cieszyć się urokami letnich dni bez uporczywych owadów i insektów we wnętrzu domu.

Czytaj więcej »
Ekologia w Matplast

Jak Matplast przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Innowacyjne rozwiązania powstają z poszanowaniem dla naszej planety, nie wpływając negatywnie na jej przyspieszoną degradację. W Matplast wierzymy, że nowoczesna i świadoma marka powinna nie tylko spełniać oczekiwania Klientów, ale również łączyć innowacyjne rozwiązania z dbałością o środowisko naturalne.

Czytaj więcej »