Ogród zimowy – co to jest?
Ogród zimowy to nic innego jak przeszklona przestrzeń, która dopasowana jest do bryły budynku – tworząc z domem jednorodzinnym całość. To miejsce, w którym możemy hodować ciepłolubne rośliny, które nie przetrwałyby na zewnątrz w warunkach zimowych oraz przestrzeń dla relaksu w otoczeniu kojącej zieleni. Ogród zimowy jednak stanowić może również fantastyczny termiczny bufor, który poprzez nagrzewanie przeszklonej powierzchni, pomaga wnętrzu domu nie wychładzać się i w naturalny sposób je dogrzewać. I to właśnie poprzez gromadzenie energii cieplnej, ogród zimowy, może wpływać pozytywnie na obniżenie kosztów zużytych na dogrzewanie budynku. Dodatkowo przeszklona przestrzeń w naturalny sposób pozwala na doświetlenie przestrzeni wnętrza domu, co również wpływa na obniżenie wydatków na prąd i korzystanie z naturalnego słońca przez dłuższy czas w ciągu doby.
Sezonowy czy całoroczny?
Ważną kwestią, decydując się na budowę ogrodu zimowego, jest to czy chcemy, aby była to przestrzeń sezonowa czy całoroczna Ogród zimowy, który nie jest dodatkowo ogrzewany, jest oczywiście tańszy w budowie. Możemy jednak korzystać z niego w bardziej ograniczony sposób i głównie w ciepłym sezonie wiosenno-letnim. Przy niskich temperaturach i niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przebywanie w takiej przestrzeni nie będzie należało do przyjemnych, ze względu na panującą tam niską temperaturę. Decydując się na ogród zimowy bez dodatkowego ogrzewania, musimy pamiętać, że będzie panować w nim temperatura od kilku do kilkunastu °C. Ogród dodatkowo ogrzewany zapewnia możliwość korzystania z niego przez cały rok. W takim przypadku, oprócz rozmieszczenia w nim źródeł grzania, w postaci grzejników czy paneli podłogowych, warto zabezpieczyć tę przestrzeń również roletami zewnętrznymi, które zapewnią ochronę wnętrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – śniegiem w zimie i uporczywymi promieniami słonecznymi w lecie.
Ogród zimowy – co to jest?
Ogród zimowy można zbudować w dowolnej lokalizacji – wychodzący na północ, południe, wschód czy zachód. Najczęściej jednak lokuje się tę przestrzeń od południa, ze względu na maksymalne wykorzystanie naturalnych właściwości, takich jak doświetlenie promieniami słonecznymi oraz dogrzanie przestrzeni przez optymalny czas w ciągu doby.
Jeśli zastanawiasz się nad wybudowaniem ogrodu zimowego w przestrzeni swojego domu jednorodzinnego – skontaktuj się z ekspertami Matplast, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacjach tego typu. Chętnie pomożemy Ci w przygotowaniu projektu, dobraniu odpowiednich materiałów czy wyborze lokalizacji. Otwórz się na nowe rozwiązania sezonowe lub całoroczne w Twoim domu.