Odkryj blog Matplast

Ogród zimowy – wyjątkowy pomysł na sezonowe lub całoroczne urozmaicenie domowej przestrzeni

Ogrody zimowe
Ogród zimowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Przestrzeń ta sprawia, że dom nie tylko zyskuje na względach estetycznych, ale również wpływa pozytywnie na obniżenie bilansu energetycznego budynku. Sprawdź czym jest ogród zimowy oraz jak go zaaranżować, aby był nie tylko pięknym miejscem użytkowym, ale też pomógł zmniejszyć wydatki na energię.

Ogród zimowy – co to jest?

Ogród zimowy to nic innego jak przeszklona przestrzeń, która dopasowana jest do bryły budynku – tworząc z domem jednorodzinnym całość. To miejsce, w którym możemy hodować ciepłolubne rośliny, które nie przetrwałyby na zewnątrz w warunkach zimowych oraz przestrzeń dla relaksu w otoczeniu kojącej zieleni. Ogród zimowy jednak stanowić może również fantastyczny termiczny bufor, który poprzez nagrzewanie przeszklonej powierzchni, pomaga wnętrzu domu nie wychładzać się i w naturalny sposób je dogrzewać. I to właśnie poprzez gromadzenie energii cieplnej, ogród zimowy, może wpływać pozytywnie na obniżenie kosztów zużytych na dogrzewanie budynku. Dodatkowo przeszklona przestrzeń w naturalny sposób pozwala na doświetlenie przestrzeni wnętrza domu, co również wpływa na obniżenie wydatków na prąd i korzystanie z naturalnego słońca przez dłuższy czas w ciągu doby.

pomysły na ogród

Sezonowy czy całoroczny?

Ważną kwestią, decydując się na budowę ogrodu zimowego, jest to czy chcemy, aby była to przestrzeń sezonowa czy całoroczna Ogród zimowy, który nie jest dodatkowo ogrzewany, jest oczywiście tańszy w budowie. Możemy jednak korzystać z niego w bardziej ograniczony sposób i głównie w ciepłym sezonie wiosenno-letnim. Przy niskich temperaturach i niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przebywanie w takiej przestrzeni nie będzie należało do przyjemnych, ze względu na panującą tam niską temperaturę. Decydując się na ogród zimowy bez dodatkowego ogrzewania, musimy pamiętać, że będzie panować w nim temperatura od kilku do kilkunastu °C. Ogród dodatkowo ogrzewany zapewnia możliwość korzystania z niego przez cały rok. W takim przypadku, oprócz rozmieszczenia w nim źródeł grzania, w postaci grzejników czy paneli podłogowych, warto zabezpieczyć tę przestrzeń również roletami zewnętrznymi, które zapewnią ochronę wnętrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – śniegiem w zimie i uporczywymi promieniami słonecznymi w lecie.

Ogród zimowy – co to jest?

Ogród zimowy można zbudować w dowolnej lokalizacji – wychodzący na północ, południe, wschód czy zachód. Najczęściej jednak lokuje się tę przestrzeń od południa, ze względu na maksymalne wykorzystanie naturalnych właściwości, takich jak doświetlenie promieniami słonecznymi oraz dogrzanie przestrzeni przez optymalny czas w ciągu doby.

Jeśli zastanawiasz się nad wybudowaniem ogrodu zimowego w przestrzeni swojego domu jednorodzinnego – skontaktuj się z ekspertami Matplast, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacjach tego typu. Chętnie pomożemy Ci w przygotowaniu projektu, dobraniu odpowiednich materiałów czy wyborze lokalizacji. Otwórz się na nowe rozwiązania sezonowe lub całoroczne w Twoim domu.

Inne wpisy

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »
Okna narożne

Okna narożne w budownictwie

Okna narożne to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tradycyjnych okien umieszczonych na płaskich ścianach, zapewniając unikalny wygląd i charakter wnętrzu oraz elewacji budynku.

Czytaj więcej »
Pęknięta szyba w oknie

Pęknięta szyba w oknie – co robić?

Praktyczny poradnik dla właścicieli domów i mieszkań
Pęknięcie szyby w oknie jest stresującym i niemiłym doświadczeniem, które może spotkać każdego właściciela domu lub mieszkania. Niezależnie od przyczyny wystąpienia uszkodzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby szybko i skutecznie zaradzić problemowi oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Czytaj więcej »

Drzwi zewnętrzne – kompendium wiedzy

Decydując się na budowę własnego domu, niezwykle ważny jest wybór drzwi zewnętrznych. Idealne rozwiązanie powinno łączyć w sobie dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie norm termoizolacyjnych oraz estetyczne dopasowanie się do elewacji budynku oraz stylu architektonicznego.

Czytaj więcej »