Odkryj blog Matplast

Rolety zewnętrzne – kompendium wiedzy.

Rolety zewnętrzne przestają być luksusem dla wybranych, a zaczynają stawać się bardzo popularnym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest przy budowie domu oraz podczas jego modernizacji. Rolety montowane zewnętrznie pozwalają zadbać o dom całorocznie – sprawdzają się zarówno w trakcie upałów, jak i mrozów. Sprawdź jakie rolety zewnętrzne oferujemy w Matplast oraz na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować.

Rodzaje rolet

Wyróżniamy trzy typy rolet zewnętrznych:

Czym różnią się poszczególne rodzaje?
Spieszymy z wyjaśnieniami.

Rolety zewnętrzne nadstawne komponują się wizualnie z fasadą budynku, dzięki skrzynce umieszczonej na ramie okna, która stanowi podkład pod dowolny materiał wykończeniowy. Wykonanie rolet nadstawnych możliwe jest wyłącznie na etapie projektowania budynku lub w momencie wymiany stolarki okiennej. Możliwe jest wykonanie sterowania roletami w sposób manualny oraz poprzez zintegrowany system elektroniczny, który pozwala na zarządzanie nimi z poziomu inteligentnego domu. Rolety nadstawne wykazują właściwości termoizolacyjne – latem chroniąc wnętrze domu przed nagrzaniem, a zimą przed zbędnym, nadmiernym wydatkiem energetycznym. Zapewniają również ciszę w pomieszczeniach, ze względu na bardzo dobre parametry dźwiękoszczelne oraz zabezpieczają budynek przed włamaniem. Posiadają możliwość wyposażenia ich w specjalną moskitierę, która bez ograniczenia dostępu światła i powietrza do wnętrza domu, chroni je przed niepożądanymi owadami i insektami.

Rolety zewnętrzne adaptacyjne montowane są na zewnątrz elewacji budynku, nie ingerując w bryłę budynku, w postaci w pełni widocznej skrzynki umieszczonej na ścianie lub we wnęce okiennej. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wykonania go w dowolnym momencie projektowania, budowania lub modernizowania już powstałego budynku. Rolety adaptacyjne zapewniają dźwiękoszczelność oraz izolację termiczną na wysokim poziomie, pomagając tym samym zmniejszyć wydatki na klimatyzację w lecie oraz na ogrzewanie w zimie. Niepodważalnym atutem rolet zewnętrznych adaptacyjnych jest ochrona domu przed włamaniem i dostaniem się do środka przez osoby niepożądane. Możliwe jest wykonanie sterowania roletami w sposób manualny oraz poprzez zintegrowany system elektroniczny, który pozwala na wygodną i zdalną obsługę.

Rolety zewnętrzne podtynkowe montowane są pod powierzchnią elewacji, przed oknem, na specjalnych prowadnicach zamocowanych do ramy okna, stanowiąc tym samym integralną część budynku. Ten typ rolet wymaga uwzględnienia ich na etapie projektowania budynku. Nie jest możliwe wykonanie ich w budynku już istniejącym. Rolety podtynkowe wykazują bardzo dobre właściwości izolacji termicznej oraz akustycznej. Możliwe jest wykonanie sterowania roletami w sposób manualny oraz zdalny za pomocą napędów elektrycznych oraz dodatkowe wyposażenie rolet w moskitierę zwijaną, która chroni wnętrze domu przed niechcianymi owadami i insektami.

Rolety adaptacyjne Matplast

Rolety Adaptacyjne

Rolety nadstawne Matplast

Rolety Nadstawne

Rolety podtynkowe Matplast

Rolety Podtynkowe​

Na jakie rolety zewnętrzne się zdecydować?

Wszystko zależy od etapu, na którym jesteś. Czy dopiero myślisz o budowie, czy pragniesz dokonać kilku modernizacji. To najważniejsza kwestia, ponieważ nie każde z w/w rozwiązań będzie można wykonać w danym momencie budowy lub remontu.

Rolety zewnętrzne to nie tylko rozwiązanie estetyczne, ale również niezwykle praktyczne, które pozwala chronić dom przed nieproszonymi gośćmi, pozwala na obniżenie wydatków na ogrzewanie lub klimatyzowanie oraz chroni wnętrze przed nadmiernymi hałasami pochodzącymi ze świata zewnętrznego. Sprawdź nasze możliwości rolet zewnętrznych i dowiedz się więcej u ekspertów Matplast. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w montażu rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne

Inne wpisy

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »
Okna narożne

Okna narożne w budownictwie

Okna narożne to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tradycyjnych okien umieszczonych na płaskich ścianach, zapewniając unikalny wygląd i charakter wnętrzu oraz elewacji budynku.

Czytaj więcej »
Pęknięta szyba w oknie

Pęknięta szyba w oknie – co robić?

Praktyczny poradnik dla właścicieli domów i mieszkań
Pęknięcie szyby w oknie jest stresującym i niemiłym doświadczeniem, które może spotkać każdego właściciela domu lub mieszkania. Niezależnie od przyczyny wystąpienia uszkodzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby szybko i skutecznie zaradzić problemowi oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Czytaj więcej »

Drzwi zewnętrzne – kompendium wiedzy

Decydując się na budowę własnego domu, niezwykle ważny jest wybór drzwi zewnętrznych. Idealne rozwiązanie powinno łączyć w sobie dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie norm termoizolacyjnych oraz estetyczne dopasowanie się do elewacji budynku oraz stylu architektonicznego.

Czytaj więcej »