Jedną z kwestii, która w sezonie jesienno-zimowym szczególnie daje się we znaki, jest zbierająca się na szybach okiennych od wewnątrz wilgoć. Jeśli kropelki rosy pojawiają się również w Twoim domu i są problemem, który nawraca rokrocznie – serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu.
Roszenie szyb – skąd się to bierze?
Za występowanie kropelek wilgoci, zbierających się na szybach okiennych od wewnętrznej strony, domownicy często winią nieodpowiedni montaż okien lub zły dobór stolarki. Paradoksalnie natomiast roszenie szyb, występować może w przypadku okien o niezwykle dużej szczelności. Zjawisko skraplania się wody na szybach okiennych występuje w przypadku, gdy we wnętrzu domu występuje nadmiar wilgoci, który spowodowany jest np. gotowaniem, kąpielą czy prasowaniem. Wysoka szczelność przeszkleń i brak odpowiedniej wentylacji skutkują zbieraniem się rosy w przypadku, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniach przekracza 60%. Problem ten pojawia się więc głównie w okresie jesienno-zimowym, dlatego że pomieszczenia nie są tak często wietrzone jak w cieplejsze miesiące. Wpływ na to ma również różnica temperatur – ciepło wewnątrz pomieszczenia i chłód zza szyby.
Niebezpieczeństwa związane z nadmierną wilgotnością w domu
Jeśli roszenie szyb występuje sporadycznie – nie ma powodu do obaw. Jeśli natomiast jest to problem, który występuje w domu co roku w okresie jesienno-zimowym, należy podjąć kilka kroków, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiernej wilgoci. Wysoka wilgotność występująca w pomieszczeniach tworzy idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, skutkując nie tylko nieestetycznymi plamami przy oknach i na ścianach, ale przede wszystkim wpływając negatywnie na samopoczucie domowników. Pleśń powoduje nawracające zapalenie zatok, alergie, infekcje skórne, może również powodować przewlekłe bóle głowy oraz mięśni. Nie wolno więc bagatelizować kwestii związanych z nadmierną wilgotnością.
Jak radzić sobie z występowaniem wilgoci na szybach okiennych od wewnątrz?
1. Obniżenie wilgotności powietrza
Odpowiednia wilgotność we wnętrzu pomieszczenia, która zapobiega występowaniu zjawiska roszenia szyb, powinna wynosić 40-50%. W obniżeniu wilgotności pomocne mogą okazać się osuszacze powietrza oraz pochłaniacze wilgoci, jeśli problem roszenia szyb jest niezwykle uciążliwy i bardzo widoczny, a pomieszczenia są mocno zawilgocone.
2. Cyrkulacja powietrza i regularne wietrzenie
W walce z występująca na szybach okiennych wilgocią, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Kilkuminutowy dopływ świeżego powietrza 3 razy dziennie sprawi, że nastąpi wymiana wilgoci z wewnątrz ze świeżym powietrzem z zewnątrz. Należy pamiętać jednak, aby przed każdorazowym otwarciem okna zakręcić zawór termostatyczny przy kaloryferze, aby nie generować zbędnego wydatku energii cieplnej.
3. Stolarka okienna z okuciami z mikrowentylacją
Nowoczesna stolarka okienna, oferowana również przez Matplast, oferuje rozwiązania okienne z okuciami z mikrowentylacją. Jeśli planujesz wymianę swoich okien – zainteresuj się właśnie tym rozwiązaniem. Mikrowentylacja powoduje zmniejszenie docisku skrzydła okiennego do ramy, dzięki czemu powstaje bezpieczne i delikatne rozszczelnienie, które pozwala na stałą, nieodczuwalną przez domowników, cyrkulację powietrza. Dzięki temu rosa na szybach nie występuje, a ryzyko rozwoju grzybów i pleśni zostaje zminimalizowane.
4. Montaż nawiewników okiennych
Nawiewniki okienne montowane w górnej części okna lub w ścianie to również bardzo dobry sposób na pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu. Przy szczelnie zamkniętych oknach następuje wymiana powietrza poprzez nawiewnik, która pozwala zadbać o wilgotność w pomieszczeniach na akceptowalnym poziomie, bez wychładzania domu.
Zjawisko skraplania się wody na szybach okiennych może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia domowników, jeśli temat zostanie zaniedbany. Dlatego też warto zainterweniować w odpowiednim momencie. Jeśli wiesz, że w Twoim domu problem ten występuje co sezon grzewczy – rekomendujemy przemyślenie montażu nawiewników lub wymianę stolarki na tę z okuciami z mikrowentylacją. Warto jest również pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, a jeśli zjawisko roszenia jest uporczywe – należy przemyśleć inwestycję w osuszacz powietrza i pochłaniacz wilgoci. Zareaguj, gdy jeszcze nie jest za późno, a uchronisz swój dom przed pojawieniem się pleśni oraz grzybów.