Odkryj blog Matplast

Współczynnik przenikania ciepła okien, czyli jak zadbać o ciepłą atmosferę w domu.

Komfortowa, ciepła atmosfera w domu bez konieczności wydawania majątku na ogrzewanie to absolutny priorytet współczesnego, energooszczędnego budownictwa. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele rozwiązań spełniających wyśrubowane wymogi termoizolacyjne – w tym stolarkę okienną. Za jej izolację odpowiada współczynnik przenikania ciepła U. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się czym dokładnie jest ten parametr i jak się go mierzy.

Rodzaje współczynników przenikania ciepła

Mówiąc o termoizolacyjności okien wyróżniamy trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła. Są nimi:

Najważniejszy, ze wskazanych parametrów, jest współczynnik przenikania ciepła w całym oknie, czyli Uw. I to na niego należy zwracać największą uwagę. Parametr przenikania ciepła przez stolarkę okienną oblicza się jednostką W/m²K. Dzięki obliczeniom jesteśmy w stanie określić jaka ilość ciepła przenika przez 1m² okna, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem wynosić będzie 1 kelwin. Im niższa jest wartość przenikania ciepła Uw – tym lepszą izolację posiada okno i mniej ciepła “ucieka” przez nie z wnętrza domu na zewnątrz.

Rodzaje współczynników przenikania ciepła

Na wartość parametru przenikania ciepła stolarki okiennej ma wpływ:

Współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej Uf wskazuje w jaki sposób, i na jakim poziomie, rama izoluje stolarkę okiennę. Na ten parametr wpływ ma ilość komór zastosowanych we wnętrzu ramy okiennej oraz grubość profilu. Aby cieszyć się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi, zalecamy aby współczynnik przenikania ciepła Uf wyniósł maksymalnie 1,0 W/(m²K).

Współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego Ug informuje ile ciepła “ucieka” z wnętrza domu na zewnątrz przez całą powierzchnię szyby. Jest to parametr szczególnie istotny w przypadku okien o wielkoformatowych przeszkleniach, o niewielkiej ramie, ponieważ to właśnie on będzie kluczowym elementem w izolacji termicznej. Im mniejszy będzie ten współczynnik, tym niższe będą straty cieplne. Zalecamy, aby współczynnik przenikania ciepła Ug wyniósł około 0,5 W/(m2K).

Normy przenikalności cieplnej okien w Polsce

Aktualnie obowiązujące normy, które weszły w życie z początkiem 2021 roku, wskazują iż dopuszczalne jest zastosowanie okien o przenikalności cieplnej Uw nie wyższej niż 0,9. Stolarka okienna spełniająca w/w parametry określana jest mianem energooszczędnej.

Jeśli szykujesz się do budowy własnego domu lub planujesz wymianę okien w mieszkaniu – skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów. Pomożemy dobrać rozwiązanie nowoczesne, zasobooszczędne i estetyczne – dopasowane do Twojej przestrzeni i Twoich indywidualnych wymaga

Darmowa konsultacja

Darmowa
konsultacja

Nasi specjaliści mogą pomóc Ci w ustaleniu wszystkich kwestii i dobrać właściwy materiał oraz system dla stolarki okiennej i drzwiowej

Inne wpisy

Porady dotyczące montażu i konserwacji

Montaż i konserwacji stolarki okienno-drzwiowej

Montaż i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej wydajności i funkcjonalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje okna i drzwi w doskonałym stanie przez wiele, wiele lat.

Czytaj więcej »

Moskitiery – przygotuj się do lata

Wyobraź sobie słoneczny, piękny dzień. Pijesz kawę w swojej kuchni, drzwi na taras są otwarte na oścież, do środka wpadają przyjemne promienie słońca i świeże powietrze. Aż nagle słyszysz przy uchu nieprzyjemny, charakterystyczny dźwięk owadzich skrzydeł, które odbierają Ci spokój i komfort. W Matplast jednak mamy na to rozwiązanie – dowiedz się więcej o moskitierach, które pozwolą Ci cieszyć się urokami letnich dni bez uporczywych owadów i insektów we wnętrzu domu.

Czytaj więcej »
Ekologia w Matplast

Jak Matplast przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Innowacyjne rozwiązania powstają z poszanowaniem dla naszej planety, nie wpływając negatywnie na jej przyspieszoną degradację. W Matplast wierzymy, że nowoczesna i świadoma marka powinna nie tylko spełniać oczekiwania Klientów, ale również łączyć innowacyjne rozwiązania z dbałością o środowisko naturalne.

Czytaj więcej »