Odkryj blog Matplast

Współczynnik przenikania ciepła okien, czyli jak zadbać o ciepłą atmosferę w domu.

Komfortowa, ciepła atmosfera w domu bez konieczności wydawania majątku na ogrzewanie to absolutny priorytet współczesnego, energooszczędnego budownictwa. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele rozwiązań spełniających wyśrubowane wymogi termoizolacyjne – w tym stolarkę okienną. Za jej izolację odpowiada współczynnik przenikania ciepła U. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się czym dokładnie jest ten parametr i jak się go mierzy.

Rodzaje współczynników przenikania ciepła

Mówiąc o termoizolacyjności okien wyróżniamy trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła. Są nimi:

Najważniejszy, ze wskazanych parametrów, jest współczynnik przenikania ciepła w całym oknie, czyli Uw. I to na niego należy zwracać największą uwagę. Parametr przenikania ciepła przez stolarkę okienną oblicza się jednostką W/m²K. Dzięki obliczeniom jesteśmy w stanie określić jaka ilość ciepła przenika przez 1m² okna, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem wynosić będzie 1 kelwin. Im niższa jest wartość przenikania ciepła Uw – tym lepszą izolację posiada okno i mniej ciepła “ucieka” przez nie z wnętrza domu na zewnątrz.

Rodzaje współczynników przenikania ciepła

Na wartość parametru przenikania ciepła stolarki okiennej ma wpływ:

Współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej Uf wskazuje w jaki sposób, i na jakim poziomie, rama izoluje stolarkę okiennę. Na ten parametr wpływ ma ilość komór zastosowanych we wnętrzu ramy okiennej oraz grubość profilu. Aby cieszyć się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi, zalecamy aby współczynnik przenikania ciepła Uf wyniósł maksymalnie 1,0 W/(m²K).

Współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego Ug informuje ile ciepła “ucieka” z wnętrza domu na zewnątrz przez całą powierzchnię szyby. Jest to parametr szczególnie istotny w przypadku okien o wielkoformatowych przeszkleniach, o niewielkiej ramie, ponieważ to właśnie on będzie kluczowym elementem w izolacji termicznej. Im mniejszy będzie ten współczynnik, tym niższe będą straty cieplne. Zalecamy, aby współczynnik przenikania ciepła Ug wyniósł około 0,5 W/(m2K).

Normy przenikalności cieplnej okien w Polsce

Aktualnie obowiązujące normy, które weszły w życie z początkiem 2021 roku, wskazują iż dopuszczalne jest zastosowanie okien o przenikalności cieplnej Uw nie wyższej niż 0,9. Stolarka okienna spełniająca w/w parametry określana jest mianem energooszczędnej.

Jeśli szykujesz się do budowy własnego domu lub planujesz wymianę okien w mieszkaniu – skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów. Pomożemy dobrać rozwiązanie nowoczesne, zasobooszczędne i estetyczne – dopasowane do Twojej przestrzeni i Twoich indywidualnych wymaga

Darmowa konsultacja

Darmowa
konsultacja

Nasi specjaliści mogą pomóc Ci w ustaleniu wszystkich kwestii i dobrać właściwy materiał oraz system dla stolarki okiennej i drzwiowej

Inne wpisy

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »
Okna narożne

Okna narożne w budownictwie

Okna narożne to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tradycyjnych okien umieszczonych na płaskich ścianach, zapewniając unikalny wygląd i charakter wnętrzu oraz elewacji budynku.

Czytaj więcej »
Pęknięta szyba w oknie

Pęknięta szyba w oknie – co robić?

Praktyczny poradnik dla właścicieli domów i mieszkań
Pęknięcie szyby w oknie jest stresującym i niemiłym doświadczeniem, które może spotkać każdego właściciela domu lub mieszkania. Niezależnie od przyczyny wystąpienia uszkodzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby szybko i skutecznie zaradzić problemowi oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Czytaj więcej »

Drzwi zewnętrzne – kompendium wiedzy

Decydując się na budowę własnego domu, niezwykle ważny jest wybór drzwi zewnętrznych. Idealne rozwiązanie powinno łączyć w sobie dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie norm termoizolacyjnych oraz estetyczne dopasowanie się do elewacji budynku oraz stylu architektonicznego.

Czytaj więcej »