Odkryj blog Matplast

Zielone budownictwo jako optymalizacja bilansu energetycznego budynku

Współczesne budownictwo ma spełniać kilka ważnych cech. Nowoczesne budynki użytkowe mają być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również powinny być budowane w taki sposób, by zoptymalizować bilans energetyczny. Trend ten nazywamy “zielonym budownictwem”, które w ostatnich latach staje się niezwykle popularne. Celem takiego typu budownictwa jest zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej i zminimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko.

Jak dokonać optymalizacji bilansu energetycznego?

Optymalizacja bilansu energetycznego budynku składać się może z różnych elementów, do których zaliczamy: materiały izolujące, systemy wentylacyjne oraz stolarkę otworową (okienną i drzwiową). Dbałość o izolację cieplną odpowiedniej jakości pozwala na znaczne zredukowanie kosztów zużycia energii w budynku użytkowym lub mieszkalnym. Okna i drzwi powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością i spełniać indywidualne wymogi estetyczne, ale również pełnić niezwykle istotną funkcję izolacyjną. Odpowiednio dobrane okna i drzwi, które są szczelne, pozwalają znacznie zmniejszyć straty energii cieplnej. Uszczelnienie ram okiennych i indywidualny dobór oszklenia pozwolą zapobiec powstawaniu mostków termicznych, a co za tym idzie – wpłyną na poprawę efektywności energetycznej budynku i oszczędność zużywanej energii.

Okna jako redukcja wydatków

W kontekście optymalizacji bilansu energetycznego budynku niezwykle istotny jest parametr Uw dla stolarki otworowej, który stanowi miarę izolacyjności termicznej okna, wskazując ilość energii cieplnej przepływającej przez okno w stosunku do temperatury powietrza. Im niższy jest parametr Uw, tym lepsza jest izolacja cieplna. Dlatego tak istotny jest dobór stolarki okiennej, która pozwala na tworzenie pozytywnego bilansu energetycznego budynku. Oprócz odpowiedniej izolacji i przepuszczalności ciepła na zracjonalizowanym poziomie, okna pozwalają również doświetlić przestrzeń mieszkalną lub użytkową światłem naturalnym, co również wpływa na zmniejszenie wydatków na energię, ze względu na zmniejszenie częstości korzystania ze sztucznego źródła światła. Naturalne doświetlenie przestrzeni okazuje się również szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy promienie słoneczne zapewniają dodatkową, darmową energię cieplną we wnętrzu. Ostatnią z istotnych funkcji okien jest oczywiście również ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Wielkoformatowe przeszklenia

Jednym z wiodących trendów nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego jest to, by do wnętrza dostawała się jak największa ilość światła naturalnego. W tym celu stosuje się wielkopowierzchniowe przeszklenia, które zapewniają fenomenalne doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. Stanowi to nie tylko funkcję estetyczną, ale zapewnia również spełnienie bilansu energetycznego i dbałość o domowy budżet. Bilans energetyczny okna zależy od kilku parametrów. “U”, który stanowi współczynnik przenikania ciepła (im współczynnik jest niższy, tym lepiej). Drugim parametrem jest “g” – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (im współczynnik jest wyższy, tym zyski energii będą większe). Ostatnim istotnym parametrem jest “Lt”, który odpowiada za współczynnik przepuszczalności światła (im współczynnik jest wyższy, tym więcej światła jest w stanie przeniknąć przez szybę do wnętrza).

Umiejscowienie ma znaczenie

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na pasywny zysk uzyskany z promieniowania słonecznego, jest odpowiednia lokalizacja okien względem stron świata. Zlokalizowanie największych przeszkleń od strony południowej pomoże poprawić bilans energetyczny budynku i uzyskać najlepsze nasłonecznienie. W okresie jesienno-zimowym promienie słoneczne wpadające do wnętrza są niezwykle cenne. Należy natomiast pamiętać, że latem promienie te mogą przeszkadzać i ważne jest również przemyślenie możliwości odpowiedniego przysłonięcia okien, by nie doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się wnętrza domu. Przegrzane pomieszczenie może skutkować koniecznością schłodzenia go za pomocą klimatyzacji, co będzie miało negatywny wpływ na bilans energetyczny i zbędny wydatek na energię elektryczną. Jedną z najodpowiedniejszych i skutecznych opcji, aby w okresie letnim nie doprowadzać do przegrzania się przestrzeni, są żaluzje fasadowe oraz rolety zewnętrzne, które wykazują realne zmniejszenie strat energii cieplnej budynku. Podsumowując zatem – odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwala zapewnić całoroczny bilans energetyczny budynku.

Nie tylko jakość wykonania ma znaczenie

Montaż stolarki okiennej również nie jest obojętny w kontekście strat energii cieplnej. Mimo wybrania rozwiązań o fantastycznych parametrach, niestety nieodpowiednio zamontowane okna mogą powodować powstawanie mostków termicznych, co będzie skutkować utratą ciepła z wnętrza i koniecznością wyższego zużycia energii. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór jakościowej stolarki okiennej, ale również wysoka precyzja montażu.

Inne wpisy

Porady dotyczące montażu i konserwacji

Montaż i konserwacji stolarki okienno-drzwiowej

Montaż i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej wydajności i funkcjonalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje okna i drzwi w doskonałym stanie przez wiele, wiele lat.

Czytaj więcej »

Moskitiery – przygotuj się do lata

Wyobraź sobie słoneczny, piękny dzień. Pijesz kawę w swojej kuchni, drzwi na taras są otwarte na oścież, do środka wpadają przyjemne promienie słońca i świeże powietrze. Aż nagle słyszysz przy uchu nieprzyjemny, charakterystyczny dźwięk owadzich skrzydeł, które odbierają Ci spokój i komfort. W Matplast jednak mamy na to rozwiązanie – dowiedz się więcej o moskitierach, które pozwolą Ci cieszyć się urokami letnich dni bez uporczywych owadów i insektów we wnętrzu domu.

Czytaj więcej »
Ekologia w Matplast

Jak Matplast przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Innowacyjne rozwiązania powstają z poszanowaniem dla naszej planety, nie wpływając negatywnie na jej przyspieszoną degradację. W Matplast wierzymy, że nowoczesna i świadoma marka powinna nie tylko spełniać oczekiwania Klientów, ale również łączyć innowacyjne rozwiązania z dbałością o środowisko naturalne.

Czytaj więcej »