Odkryj blog Matplast

Wymiana okien – jak się do niej przygotować i kiedy postawić na nową stolarkę?

wymiana okien
Odpowiednia stolarka okienna wysokiej jakości, która nie powoduje zbędnych wydatków energii cieplnej z wnętrza mieszkania lub domu, to absolutna podstawa, jeśli chodzi o ekonomiczne, zasobooszczędne budownictwo. Nowoczesne, energooszczędne okna pozwalają na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych na energię cieplną – w perspektywie roku. To inwestycja długofalowa, której nie należy odkładać w czasie.

Kiedy pożegnać stare okna?

Nie ma jednego, stałego terminu wymiany okien. Nie następuje to automatycznie po np. 10 latach użytkowania, a w momencie, gdy zauważymy nieszczelność okien, przepuszczanie zbyt dużej ilości powietrza, znaczne roszenie szyb okiennych czy zacinanie się klamki, które uniemożliwia płynne otwieranie lub zamykanie okna.

wymiana okien

Koszty wymiany okien

Koszt wymiany stolarki okiennej uzależniony jest od wielu czynników. Od tego ile okien wymieniamy, na jaką technologię postawimy, z jakiego materiału chcemy, aby wykonane były okna. Nie jest to na pewno inwestycja, którą zaliczamy do najtańszych, jednak energooszczędna, nowoczesna stolarka zapewni nam, w dłuższej perspektywie, oszczędność środków finansowych oraz czasu, ponieważ innowacyjne okna wykonane w nowoczesnej technologii są inwestycją na bardzo długie lata. Aktualnie funkcjonuje rządowy program termomodernizacji okien “Czyste Powietrze”, w którym Matplast również bierze udział. W ramach akcji można otrzymać dofinansowanie aż do 135 tysięcy złotych na nowe systemy okienno-drzwiowe.

Oferujemy wsparcie w doborze odpowiednich produktów oraz pomoc w wypełnieniu rządowego wniosku. Zadbaj o swoje lepsze, ekologiczne jutro już dziś z pomocą Matplast.

Czyste powietrze

Wymiana okien!

Zyskaj do 135 tys. złotych dotacji!

Program „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Przygotowania do wymiany

Podstawą przeprowadzenia sprawnej wymiany okien jest ułatwienie ekipie monterów pracy. W tym celu należy usunąć z okien rolety, a z przestrzeni około okiennej ściągnąć karnisze i firanki czy zasłony. Meble, które znajdują się w bliskim otoczeniu okien należy odsunąć w możliwie najdalsze miejsce, aby zapewnić ekipie łatwy dostęp i swobodę poruszania się. Jeśli w pomieszczeniu, w którym będą wymienia okna, na podłodze znajduje się dywan, najlepiej będzie go zwinąć i umieścić w osobnym pomieszczeniu.

Pamiętaj, że wymiana stolarki okiennej na nowoczesne, energooszczędne rozwiązanie z aluminium bądź PVC, jest inwestycją długofalową, która wpłynie pozytywnie na Twoje domowe wydatki związane z energią elektryczną. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach, jakie oferuje Matplast.

Inne wpisy

Dwuszybowe czy trzyszybowe okna

Dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie okna wybrać do domu

Wybór odpowiednich okien do domu to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na codzienne życie. Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy decydując się na odpowiednią stolarkę okienną, jest decyzja pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi. Dzisiaj przyjrzymy się plusom i minusom obu rozwiązań technologicznych.

Czytaj więcej »
Okna narożne

Okna narożne w budownictwie

Okna narożne to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tradycyjnych okien umieszczonych na płaskich ścianach, zapewniając unikalny wygląd i charakter wnętrzu oraz elewacji budynku.

Czytaj więcej »
Pęknięta szyba w oknie

Pęknięta szyba w oknie – co robić?

Praktyczny poradnik dla właścicieli domów i mieszkań
Pęknięcie szyby w oknie jest stresującym i niemiłym doświadczeniem, które może spotkać każdego właściciela domu lub mieszkania. Niezależnie od przyczyny wystąpienia uszkodzenia, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby szybko i skutecznie zaradzić problemowi oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Czytaj więcej »

Drzwi zewnętrzne – kompendium wiedzy

Decydując się na budowę własnego domu, niezwykle ważny jest wybór drzwi zewnętrznych. Idealne rozwiązanie powinno łączyć w sobie dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, spełnianie norm termoizolacyjnych oraz estetyczne dopasowanie się do elewacji budynku oraz stylu architektonicznego.

Czytaj więcej »